O koncovce

Koncovka (malá fujara) je druh píšťaly na kterou pilně hráli již staří Slované. Výška tónu se ovládá pouze silou dechu a zakrýváním výstupního otvoru. Díky přirozenému ladění a nepřítomnosti dalších ovládacích prvků na ni nelze hrát falešně a proto je vhodná i pro skupinové hraní a do rodin. Současná hra několik začátečníků zní vždy příjemně. Protože se nehraje podle not, může si levá hemisféra mozku odpočinout a zapojí se pravá - intuitivní.
Koncovka je ze dřeva a spojuje nás se zemí a s přírodou. Je skladná, dá se nosit na výlety a hrát kdekoliv v přírodě -zní to výborně, koncovka do přírody patří. Na nástroj mohou hrát bez problému děti od tří let.

Na obrázku jsou koncovky laděné v "C" pro dospělé, délka přes 60 cm.
Pro děti se používají kratší, dlouhé 30 cm nebo 40 cm.

Koncovka a zdraví

Hra na koncovku podporuje správné dýchání a je účinným pomocníkem v léčbě astmatických dechových problémů a výbornou prevencí proti rýmě a chřipce. Projekt "Návrat koncovky" je pokračováním úsilí profesora Žilky, který propagoval "pískání pro zdraví".

Na fyziologické úrovni hudba pozitivně ovlivňuje srdeční tep, rytmus dechu, krevní tlak, galvanický odpor kůže, hormonální úroveň krve, imunitní systém a mozkové vlny. Na psychické úrovni redukuje stavy úzkosti, povzbuzuje sebevědomí a schopnost vyjadřování, obnovuje životní entuziasmus. Vytváří ovzduší naslouchání, pospolitosti, pocit bezpečí, stmeluje různorodé kolektivy, uvolňuje a odstraňuje nashromážděné napětí, které je při dlouhodobém působení původcem většiny nemocí

Výňatek z článku Vlasty Marka "Hudba nad zlato"

"... Současná nanotechnologie vědcům potvrdila tvrzení šamanů a umožnila provést udivující objev, který se, doufejme, stane jednou z hlavních pozitivních změn v tomto století. Zjistili totiž (i když až tisíce let po indických a tibetských duchovních učitelích, kteří odjakživa věděli, že "vesmír zní a ladí" a že "každý zvuk je hudba"), že buňky vydávají zvuk, který zní buď jako uklidňující šum, nebo (je-li nemocná) jako nervy drásající křik. Již Pythagoras věděl, že "nemoc je jen špatná písnička" ..."
celý článek v magazínu moje psychologie

Návrat koncovky aneb Zdravé muzicírování

Projekt Návrat koncovky (malá fujara) je o návratu slovanského historického nástroje, návratu přirozeného aktivního muzicírování na přirozeně laděné nástroje do běžného života a návratu zpět k přírodě. Zároveň se jedná o volné pokračování pískání pro zdraví profesora Žilky. Hlavní částí je pravidelné hraní s dětmi a se seniory a skupinami v domovech sociální péče.

Více o koncovkách a o projektu "Návrat koncovky" najdete na stránkách www.koncovky.cz.

 

 

Nahoru