Meridiánová masáž

Meridiánová masáž podle Williho Penzela (APM)

Willy Penzel

Akupunkt-masáž dle W Penzela(APM) má své kořeny v čínské tradiční medicíně, ale byla svým autorem vyvinuta v Německu v 50.-60. letech minulého století.

Willy Penzel byl původním povoláním stavební lodní inženýr. V době, kdy mu onemocněla žena těžkou jaterní nemocí se začal věnovat studiu akupunktury a nakonec se ve věku 40 let vyučil masérem.

Od začátku byl omezen německou legislativou, podle které smí jehly používat pouze lékař. Vypracoval proto technologii speciální masáže, kterou nazval Akupunkt-masáž dle W.Penzela (Akupunkt-Massage nach Willy Penzel nebo ve zkratce APM nach W.Penzel). Z východní teorie převzal především učení o energii, ostatní mystický podtext pominul. Celý systém se tím značně zjednodušil a složitá empirie je prezentována srozumitelnou a jednoduchou formou. (Nad vchodem do Penzelova institutu v Heyenu visí heslo: "Zachovejte APM vždy jednoduchou!").

Stručný popis

Veškerá existence skutečnosti je dána vzájemnou harmonií dvou pólů, kladného jangu a záporného jinu. Známým zobrazením tohoto vztahu je nomáda.

Oba póly jsou spolu spjaty a model je principem všech procesů v kosmu. Vyváženost mezi nimi není statická, ale dynamická a je výrazem zdraví. Přemíra jinu se mění v jang a opačně přemíra jangu v jin. Z napětí mezi jangem a jinem vzniká životní síla, energie čchi, která proudí ve všem živém.

Meridiány tvoří dohromady energetický oběh. Energie(čchi) proudí v přesně určených drahách a časovém pořádku, stává se součástí jednotlivých orgánů, oživuje je a udržuje v činnosti a vzájemné harmonii.

Indikace

Pro masáže je obecně indikován každý, kdo je doporučen na fyziatrické oddělení k aplikaci fyzikální léčby nebo kdo je doporučen k léčbě akupunkturou. Proto zde můžeme nahlédnout do indikačního listu pro akupunkturu, kterou doporučila světová zdravotnická organizace (SZO, WHO):

. onemocnění respiračních cest
akutní sinusitida, akutní rhinitida, onemocnění z nachlazení, akutní tonsilitida, akutní bronchitida, astma bronchiale

. oční onemocnění
akutní konjunktivitida, centrální retinitida, myopieu dětí, katarakta

. onemocnění ústní dutiny
bolesti zubů, bolesti po extrakci zubu, gingivitis, akutní a chronická pharyngitis

. onemocnění gastrointestinálního traktu
esophagus a kardiospasmus, singultus, gastroptóza, akutní a chronická gastritida, hyperacidita žaludecní, chronický ulkus duodena, akutní achronická colitida, akutní bakteriální dyzentérie, obstipace, diarhoe, paralytický ileus

. neurologická a ortopedická onemocnění
Bolesti hlavy, migréna, neuralgie trigeminu, paréza nervi facialis, parézy po cévních onemocněních mozku, periferní neuropatie, poliomyelitida, neurogenní dysfunkce močového měchýře, enuresis nocturna, interkostální neuralgie, syndrom rameno-ruka, periarthritis humeroscapularis, tenisový loket, ischialgie, lumbalgie, revmatoidní artritida.

Účinek

Pracujeme-li pouze s body, je efekt rychlý, ale většinou krátkodobý. Penzel je toho názoru, že je nejprve vhodné připravit celý energetický oběh pomocí masáže. Nejprve uvolnit různé bariéry a omezení oběhu a teprve potom doladit celou situaci aplikací bodů. Můžeme si to přirovnat k situaci, kdy se snažíme rozsvítit žárovku a kabel ve zdi bude přerušený. Pokud si představíme vypínač jako akupunkturní bod, k rozsvícení žárovky nedojde, protože dráha (kabel) není v pořádku.

Požadavek vyrovnané statiky v oblasti nohou a pánve jako předpoklad pro úspěšné napravení případných poruch páteře posunuje Penzelovo učení úspěšně i do současnosti a jeho mobilizační techniky jsou rovnocenné ostatním metodám.

Převzato z knihy

MUDr. Zdeněk Šos: Meridiánová masáž / Akupunkt-masáž dle Williho Penzela (APM) , vydavatelství Poznání

 

 

poslední aktualizace dne 16.1.2008