Popis masáží

Dornova metoda

Dieter Dorn

Dieteru Dornovi, majiteli pily v malém německém městečku Lautrach v Allgäu se stal v jeho 35 letech úraz páteře. Při hledání způsobu, jak se zbavit bolestí se setkal se starým sedlákem, který mu pomohl. Chtěl se to od něj naučit, ale sedlák mezitím zemřel. Díky svojí píli a intuici dokázal pan Dorn metodu znovu objevit. Od té doby se metoda rozšířila do celého světa a používá jí tisíce terapeutů. Pan Dorn pokračoval ve svém bádání a vymyslel i řadu pomůcek, které ulehčují práci terapeutům nebo pomáhají při cvičení pacientům. Nyní už aktivně nevystupuje.

Svojí metodu si nedal nikdy patentovat, aby byla dostupná všem. V Německu vznikl okolo Dornovy metody celý svaz, který dohlíží na odbornou způsobilost školitelů, zdokonaluje jí a pořádá pravidelné kongresy. Čelními představiteli tohoto svazu je Helmut Koch a Raslan Gamal. Oficiální stránky jsou www.dornfinder.de.
Doporučujeme české stránky www.dornova-metoda.com.

Popis Dornovy metody

Dornova metoda je technika jemného ošetření obratlů páteře a kloubů. Na rozdíl od většiny dosavadních způsobů se neprovádí uvedení obratlů a kloubů do původního stavu násilím přes odpor napjatých svalů, ale šetrně ve spolupráci s klientem při uvolněných svalech. Tím se odstraňuje nebezpečí natažení tkáňových struktur, zablokování energetických drah a vzniku krevních sraženin.

Základem práce s páteří je vyrovnání délky nohou. Velmi často jsou páteř a pánev vychýlené vlivem jejich nestejné délky a po jejich vyrovnání se někdy začnou vracet do původního stavu samy. A naopak, bez vyrovnání délky nohou bývá náprava pouze dočasná. Rozdílnou délku nohou má většina populace a často si to ani neuvědomí. Podle statistik je při rovnání nohou Dornovou metodou úspěšnost 98% .

Pracuje se ve stoji, vsedě i v leže. Při kývavém pohybu nohou či rukou, se uvolňuje svalstvo v páteřní oblasti (neinvazně) a bez bolesti se ošetřují a uvolňují zablokovaná místa.

Základem je aktivní spolupráce klienta s terapeutem. Součástí terapie jsou speciální cvičení, která umožní zpevnit svaly a přeprogramovat Vaše tělo do správné polohy. Každý odpovídá za své zdraví a bez pravidelného cvičení po zákroku a úpravy špatných pohybových návyků není náprava trvalá. Cviky nejsou časově ani pohybově náročné.

Ošetřeni mohou být téměř všichni lidé. Je vhodné, aby byli alespoň trochu pohybliví, protože se od nich vyžaduje aktivní pohyb při spolupráci s terapeutem. Rozhodnutí o ošetření závisí na terapeutovi a jeho zkušenostech. Jako jedna z mála metod umožňuje srovnat i skoliózy - záleží jen na vůli klienta cvičit a dodržovat pokyny terapeuta.

S Dornovou metodou lze využít pro ošetření další techniky. Baňkami lze vytahovat ventrálně zasunuté obratle a uvolňovat svalová spasmata, dobré výsledky přináší spojení s reflexní terapií, s meridiánovou masáží a dalšími masážemi a metodami. Přímo pan Dorn doporučuje spojení s Breussovo masáží, která vyživuje ploténky a uvolňuje svaly před aplikací Dornovy metody.

Velmi účinné je začít již u dětí. Včasným srovnáním nohou lze zabránit vzniku svalových disbalancí zad a následných skolióz.

Metoda pana Dorna se těší ve světě rostoucí oblibě. Je to způsobeno její účinností, šetrností a jednoduchostí. Bere v úvahu člověka jako celek a napravuje fyzické a tím pomáhá odstraňovat související psychické bloky. S posunutými obratli také mohou souviset problémy s vnitřními orgány, které dostanou po srovnání šanci na uzdravení.

Dornovu metodu lze použít na

-všechny klouby nohy - klouby prstů, horní a dolní hlezenní klouby, kolenna, kyčle
-pánev, křížové spojení a kostrč
-celou páteř
-klouby na rukou -ramena, lokty, zápěstí, prsty

Více naleznete na stránkách www.dornova-metoda.com

 

 

poslední aktualizace dne 25.7.2007