Lymfa a reflexní terapie

Lymfa, rozdíl mezi masážemi, indikace a použití v kosmetice
(Miroslav Ešner 6.1.2014)

Co je to lymfa

Pouze část buněk má svoji krevní cévu. Základní procesy látkové výměny se odehrávají v

Pro látkovou výměnu má základní význam tkáňová tekutina. Vzniká z krevní plazmy a část jí produkují buňky samy. Tkáňová tekutina zásobuje buňky živinami a kyslíkem a odvádí zplodiny, které při tom vznikají a častou jsou pro tělo toxické, zpět do krve. Přitom zhruba 10% tkáňové tekutiny se rozhodne, že bude putovat do krve jinou cestou - mízním systémem. Této části se říká lymfa. Odvádění tkáňové tekutiny je pro tělo velmi důležité. Pokud by nebylo dostatečné, dochází k stagnaci jejího proudění a zanášení organismu škodlivými látkami. 

Lymfa (míza) je většinou bezbarvá kapalina, která obsahuje méně bílkovin než plazma, větší množství tukových kapének ve formě mastných kyselin, vitamíny,  cholesterol a další látky vzniklé v průběhu látkové výměny, lymfocyty a další krevní buňky. Její hlavní úkoly:

Součástí mízního systému jsou mízní kapiláry, mízní kolektory, sběrné kolektory, mízní kmeny, hrudní mízovod a mízní uzliny. O pomalý pohyb lymfy se stará hlavně smršťování svalů ve stěně mízních kolektorů a smršťování kosterních svalů. Do žilní krve velmi pomalu vtéká v oblasti levé klíční kosti.

Mízní uzliny mají filtrační funkci a jsou bariérou proti šíření infekce, infekčních mikroorganismů, některých parazitů a nádorových buněk. Většina orgánů a částí těla má regionální uzliny, které jsou obvykle prvním nárazníkem při šíření choroboplodných mikroorganismů. Zasažené uzliny se zvětšují a probíhá v nich zánět, který končí buď likvidací zdroje infekce, nebo jejich rozpadem a proniknutím infekce do dalšího úseku mízního systému. O imunitu se starají v mízních uzlinách a lymfoidní tkáni bílé krvinky lymfocyty - bez nich imunitní reakce není. Oběh lymfy zajišťuje pomocí lymfocytů přenos informace o infekci a připravuje imunitní systém ke generalizované odpovědi.
Při stagnaci pohybu lymfy dochází k zanesení mízních uzlin a mohou vzniknout lymfedémy.

Rozdíl mezi masážemi

Klasická mechanická lymfatická masáž

znamená okamžité odvodnění vnější vrstvy lymfatického systému a má své opodstatnění. Je ale zapotřebí si uvědomit, že zde koná masér práci za organismus a lymfatický systém nemotivuje k zlepšení činnosti.

Reflexní lymfatická masáž na ploskách nohou

stimuluje organismus, aby zrychlil tok lymfy sám. Účinek je pomalejší, ale dlouhodobější a hlubší - zasahuje nejprve vnitřní část lymfatického systému. Je to, jako kdybychom čistili zanesené potrubí. Zde naleznete  ohlasy účastníků.

Znalosti RLM můžete uplatnit i doma pro následujících problémech

Využití reflexní lymfatické masáže v kosmetice

Lymfatická masáž se používá v kosmetice hlavně pro odstranění otoků a celulitidy. Reflexní lymfatická masáž na ploskách nohou to dokáže stejně dobře jako mechanická. Působí delší dobu a hlouběji, i když z hlediska okamžité viditelnosti pomaleji. Pro nepoučeného klienta ji můžete zkombinovat s mechanickou lokální lymfodrenáží, kde je účinek zřejmý ihned. Reflexní lymfatická masáž zahrnuje celý lymfatický systém a klientovi se pomáhá po zdravotní i psychické stránce. Výhody reflexní lymfatické masáže ocení časem sám klient, protože pomalejší náběh je bohatě vyvážen dlouhodobou účinností. Je ji možné provádět například během působení pleťové masky.