Třezalkový olej

 

Třezalka tečkovaná- Hypericum perforatum

Nabízíme velmi silný, tmavě rudý olej v BIO kvalitě ve skle. Děláme ho z třezalky z květů a poupat třezalky z našeho permakulturního pozemku.

Třezalka patří mezi nejstarší léčivé byliny a již po staletí s úspěchem má místo nejen v domácnostech, ale našla také velice důležité uplatnění ve farmacii, hlavně při výrobě antidepresivních léků. Tato velice na pohled příjemná, žlutá bylina roste na mezích, na slunných stráních, pastvinách, na okrajích lesů. Málokterá léčivá bylina byla v takové míře vědecky prozkoumaná jako třezalka. Z mnoha studií je známo, že při depresivních stavech je tato bylina účinný prostředek bez vedlejších účinků.

Vyroste až do výšky 60 cm, má rozvětvené stonky a kvete ve zlatožlutých okolcích. Listy se zdají jako propíchané jehlou. Chceme-li být jisti, že se jedná o třezalku, stačí rozmáčknout její květ a vyteče z něho červená šťáva.

Třezalkový olej z Centra Třezalky


Takto vypadá příprava třezalkového oleje u nás.

Koupit ho můžete na adrese:
http://www.trezalka.cz/menu-prodej.html

Za důležité považujeme čerstvé květy, kvalitní olivový olej v BIO kvalitě (ten je sám o sobě léčivý) a uchování a distribuci ve skleněných lahvích, protože plast se do oleje luhuje poměrně ochotně.

Vyluhování třezalky do oleje je nejšetrnější způsob pro uchování antibakteriálních a antiseptických látek, které se při jiných způsobech zpracování ničí.

Použití byliny

Nať můžeme použít jako přísadu do koupele a také v čaji při předráždění, migrénách, vyčerpanosti, neklidném spánku. Užívá se nálev z jedné kávové lžičky řezané natě na šálek vody. Jen spaříme a krátce vyluhujeme. Také můžeme léčit zánět trojklaného nervu, tím, že příslušné místo natíráme teřzalkovým olejem a zároveň pijeme denně dva až tři šálky čaje. V pediatrii se využívá při léčení bezděčného pomočování, enuréze. Pozor : u malých dětí se může vyvolat nevolnost a zvracení. Neuškodí však, když jim při potížích budeme potírat bolavé bříško olejem.

Umožňuje široké spektrum využití: jako hojivé antiseptikum na potírání zraněných i zanícených míst, při výronech krve, při spáleninách a hlavně při veškerých nervových obtížích. Při revmatismu a hlavně jako masážní prostředek při bolestech v oblasti páteře, kde uklidňuje svaly, podporuje látkovou výměnu a regeneruje ploténky. Náš třezalkový olej lze s úspěchem používat i vnitřně jako čistě přírodní alternativu ke kupovaným preparátům.
Odvar třezalky, řebříčku, trnky, přesličky, a jalovce použijeme při léčení jater. V lékárně dostaneme třezalkové preparáty v různých formách, jako kapky a tablety. Ty se používají s velkým léčivým efektem při podráždění nervové soustavy, při depresích a při poruchách spánku. Zvlášť ženy podléhají v podzimním období melancholii a tady je na místě použít třezalku v jakékoli formě již jako prevenci. V době přechodu je tato vzácná bylina velice účinná. Slouží také pro zlepšení nálady. Nelze ale očekávat, že nastane ihned zlepšení stavu, protože jako u každé byliny je třeba pravidelnost a určitý čas užívání.

Při koupi poskytujeme bezplatné poradenství.

Příprava třezalkového oleje

Květy a pěkné pupeny natrhané nejlépe v době slunovratu za slunečného dne, ale ne v poledne, vložíme do sklenice až po hrdlo a zalijeme olivovým olejem zpracovaným za studena - čím kvalitnější tím lépe. Osvědčilo se nám nechat květy chvilku odstát, aby vylezli broučci, ale nenecháváme je seschnout, aby se neztratila energie a nevyprchaly účinné látky. Květy musí být zcela ponořeny v oleji, aby nezačaly plesnivět. Voda z čerstvých květů se udadí dole v kalech. Necháme láhev stát na slunci, nejlépe na okně po dobu minimálně 6-ti týdnů. Občas láhev protřepeme a hlavně ze začátku občas zamícháme, aby se květy zbavily vody. Po nějakém čase se olej zabarví do červena. Po uplynutí doby louhování olej přecedíme přes hadřík, zbytek můžeme vylisovat. V případě potřeby necháme ještě jednou odstát a slijeme naprosto čistý olej. Během procesu výroby nepoužíváme kov. Olej se musí dále uchovávat na temném místě.
Takto připravený olej vydrží bez ztráty kvality několik let.

Vlastnosti třezalky

Třezalka patří mezi naše nejstarší a nejvíce používané bylinky.
Jemným způsobem ovlivní náš tělesný a duševní stav, zlepší a zesílí pozitivní efekt světla na psychiku,  zmenšuje tělesnou reakci na stres, zlepšuje krevní oběh, zlepšuje látkovou výměnu a vylučování moči.

Třezalka obsahuje jedno procento silice, antracénové deriváty hyperin, hypericin, pseudohypericin, rutin, hyperforin atd. Tyto látky mají protizánětlivé a hojivé účinky. Prý může u citlivých lidí se světlou pletí vyvolat fotosenzibilitu po pobytu na slunci a také svědění, nebo se mohou vyskytnout skvrny na kůži. V praxi se to zatím nepotvrdilo, někteří lidé užívají tento olej na opalování a výborný je na uklidnění pokožky po opalování.

 

poslední aktualizace dne 9. 4. 2018