Centrum TŘEZALKAKvěten 2014

www.trezalka.czDobrý den,

přinášíme pozvánku na letní a podzimní kurzy Centra Třezalky. Jsou přichystané reflexní kurzy z dílny Evy Nebeské a klasicky základní kurz Akupunkt masáže APM. Velmi se vydařil březnový kurz “Cvičení podle Mojžíšové”.
Rozšířili jsme sortiment o další masážní oleje.

Ohlasy z předchozích kurzů naleznete na stránce http://www.trezalka.cz/zajimavosti.html nebo přímo u pozvánek na jednotlivé kurzy, kde si můžete stáhnout i přihlášky.

Co je to lymfa a využití RLM v kosmetice . . . . . 2

Sortiment Třezalky - nové oleje . . . . . . . . . . . 4

Popis kurzů . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . 3

Koncovky a fujary . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5

Masérské kurzy

Cvičení podle Ludmily Mojžíšové

10. května 2014 lektoři: Ivana a Miroslav Ešnerovi CENA: 900 Kč

Sestava deseti cviků, které řeší mnoho potíží v oblasti pánve doplněná protahovacími cviky na nejčastěji zkrácené svalové skupiny. Kurz je určen pro terapeuty, maséry, cvičitele i laiky, kteří mají potíže s bolavými zády a orgány v oblasti pánve. Kurz je doplněn dalšími informacemi. Maximální počet účastníků je 12 osob.

Reflexní lymfatická masáž na ploskách nohou (RLM)

28. – 29. června 2014 lektor: Mgr. Jaromír Vladyka CENA: 2900 Kč

RLM je jemná a účinná metoda čištění celého lymfatického systému prováděná přes reflexní zóny na ploskách nohou vypracovaná Mgr. Evou Nebeskou. Není tak razantní jako manuální lymfodrenáž, ale působí dlouhodoběji a více stimuluje tělo k čištění. Je příjemná pro klienta a fyzicky nenáročná pro masírujícího . Výuka probíhá ve dvojicích u masérských lehátek.

Spoušťové body v reflexním systému ruky

20. - 21. září 2014 lektorka: Mgr. Eva Nebeská CENA: 2900 Kč

Uvolněním spoušťových bodů lze odstranit dlouhodobé bolesti svalů, na které často jiné prostředky nezabírají. Tyto body jsou odpovědné i za problémy s páteří a klouby.

Ošetřování spoušťových bodů pomocí reflexního systému ruky je nová metoda z dílny Evy Nebeské.

Lze ji použít i na body klasickým způsobem nedostupné, ošetřování bodů nepůsobí bolest a je velmi efektivní. Obsahem kurzu je najít spoušťové body, které zapříčiňují bolesti, uvolnit je na jejich reflexních obrazech na ruce, odhalit špatné pohybové návyky, které je způsobují a navrhnout autoterapii na doma.

Metoda Akupunkt-masáže podle Williho Penzela (APM)

3. - 5. října 2014 lektor: MUDr. Zdeněk Šos, asistence: Zdeňka Šosová CENA: 3290 Kč

Metoda APM je známá v zahraničí v německy mluvících zemích, kde je běžně v nabídce všech lázní a většiny masérských pracovišť pod názvem APM nach W. Penzel. Jedná se o neinvazivní stimulaci meridiánů tyčinkou a její účinnost je srovnatelná s akupunkturou. Po třídenním kurzu lze metodu APM plnohodnotně používat v praxi. Jde o rychlý vstup do světa východní medicíny pro profesionály i laiky.

Koncovky a fujary

24. - 25. květen - Zvolenský zámek: 2.mezinárodní fujarový festival

Opět se chystáme propagovat české fujaristy, tentokrát ve skromějším obsazení http://www.dusafujary.org


20. - 21. červen - Svatojánské slavnosti u Krásné Lípy

Stejně jako loni budeme zahajovat s naším fujarovým sdružením 5F dvoudenní Slavnosti bylin. Více na http://os.nobilis.cz/cz/4951-svatojanske-slavnosti.html.

Co je to lymfa

Pouze část buněk má svoji krevní cévu. Základní procesy látkové výměny se odehrávají v

Pro látkovou výměnu má základní význam tkáňová tekutina. Vzniká z krevní plazmy a část jí produkují buňky samy. Tkáňová tekutina zásobuje buňky živinami a kyslíkem a odvádí zplodiny, které při tom vznikají a častou jsou pro tělo toxické, zpět do krve. Přitom zhruba 10% tkáňové tekutiny se rozhodne, že bude putovat do krve jinou cestou - mízním systémem. Této části se říká lymfa. Odvádění tkáňové tekutiny je pro tělo velmi důležité. Pokud by nebylo dostatečné, dochází k stagnaci jejího proudění a zanášení organismu škodlivými látkami.

Lymfa (míza) je většinou bezbarvá kapalina, která obsahuje méně bílkovin než plazma, větší množství tukových kapének ve formě mastných kyselin, vitamíny, cholesterol a další látky vzniklé v průběhu látkové výměny, lymfocyty a další krevní buňky. Její hlavní úkoly:

Součástí mízního systému jsou mízní kapiláry, mízní kolektory, sběrné kolektory, mízní kmeny, hrudní mízovod a mízní uzliny. O pomalý pohyb lymfy se stará hlavně smršťování svalů ve stěně mízních kolektorů a smršťování kosterních svalů. Do žilní krve velmi pomalu vtéká v oblasti levé klíční kosti.

Mízní uzliny mají filtrační funkci a jsou bariérou proti šíření infekce, infekčních mikroorganismů, některých parazitů a nádorových buněk. Většina orgánů a částí těla má regionální uzliny, které jsou obvykle prvním nárazníkem při šíření choroboplodných mikroorganismů. Zasažené uzliny se zvětšují a probíhá v nich zánět, který končí buď likvidací zdroje infekce, nebo jejich rozpadem a proniknutím infekce do dalšího úseku mízního systému. O imunitu se starají v mízních uzlinách a lymfoidní tkáni bílé krvinky lymfocyty - bez nich imunitní reakce není. Oběh lymfy zajišťuje pomocí lymfocytů přenos informace o infekci a připravuje imunitní systém ke generalizované odpovědi.
Při stagnaci pohybu lymfy dochází k zanesení mízních uzlin a mohou vzniknout lymfedémy.

Rozdíl mezi masážemi

Klasická mechanická lymfatická masáž znamená okamžité odvodnění vnější vrstvy lymfatického systému a má své opodstatnění. Je ale zapotřebí si uvědomit, že zde koná masér práci za organismus a lymfatický systém nemotivuje k zlepšení činnosti.

Reflexní lymfatická masáž na ploskách nohou stimuluje organismus, aby zrychlil tok lymfy sám. Účinek je pomalejší, ale dlouhodobější a hlubší - zasahuje nejprve vnitřní část lymfatického systému. Je to, jako kdybychom čistili zanesené potrubí.

Znalosti RLM můžete uplatnit i doma pro následujících problémech

Využití reflexní lymfatické masáže v kosmetice

Lymfatická masáž se používá v kosmetice hlavně pro odstranění otoků a celulitidy. Reflexní lymfatická masáž na ploskách nohou to dokáže stejně dobře jako mechanická. Působí delší dobu a hlouběji, i když z hlediska okamžité viditelnosti pomaleji. Pro nepoučeného klienta ji můžete zkombinovat s mechanickou lokální lymfodrenáží, kde je účinek zřejmý ihned. Reflexní lymfatická masáž zahrnuje celý lymfatický systém a klientovi se pomáhá po zdravotní i psychické stránce. Výhody reflexní lymfatické masáže ocení časem sám klient, protože pomalejší náběh je bohatě vyvážen dlouhodobou účinností. Je ji možné provádět například během působení pleťové masky.

Popis kurzů

Kurzy probíhají převážně v Praze 10 na Toulcově dvoře nebo v místnostech firmy Atlantis. Obvykle zajišťujeme nocleh pro mimopražské. Stravovat se je možné v jídelně na Toulcově dvoře nebo jezdíme do Europarku Štěrboholy. Na našich stránkách naleznete obrázky, ohlasy a reportáže z minulých kurzů.


Metoda Akupunkt masáže dle Williho Penzela (APM)


Tato metoda je známá rovněž jako Meridiánové masáže. Autor metody Willy Penzel je toho názoru, že je nejprve vhodné připravit celý energetický oběh pomocí masáže, a teprve potom doladit celou situaci aplikací bodů, která ale většinou již není zapotřebí. Můžeme si to přirovnat k situaci, kdy se snažíme rozsvítit žárovku a kabel ve zdi bude přerušený. Pokud si představíme vypínač jako akupunkturní bod, k rozsvícení žárovky nedojde, protože dráha-kabel není v pořádku.

Penzel se zaměřil na zjednodušení složitých pravidel východní medicíny tak, aby APM masáže mohly být prováděny bez dlouhého studia a přitom byly účinné. Velmi výrazně zjednodušil diagnostiku a oproti tradiční čínské medicíně zjednodušil průběhy některých meridiánových drah.

Na kurzech se naučíte meridiány, všechny důležité body na těle, využití pěti elementů v praxi, základy moxování, vyhledávání akupunkturních bodů perem E-Acu-pen a ukážeme využití digitálního zobrazení vyšetření meridiánů ACUM, který je naším originálním českým výrobkem.


MUDr. Zdeněk Šos je jediným autorizovaným lektorem APM pro Čechy a Slovensko
Je autorem knih je autorem knih "Meridiánová masáž / Akupunkt-masáž dle Williho
Penzela (APM)"  a "Baňkování a moxování pro maséry".
www.reha-arnika.cz

Reflexní lymfatická masáž na ploskách nohou (RLM)


Reflexní lymfatická masáž na ploskách nohou je metoda stimulování oběhu lymfy přes reflexní plošky na chodidlech a nártech. Vychází z reflexních masáží Hanne Marquardt. RLM je jednoduchá, účinná, příjemná pro klienta i maséra, podporuje oběh lymfy, odvádění toxických látek z těla, posiluje imunitu a zlepšuje psychický stav. Součástí metody je reflexní stimulace důležitých orgánů, především srdce a ledvin, které jsou odpovědné za odvod škodlivin. Předností RLM jsou její dlouhodobé účinky a možnost působit na ty části těla, které jsou jinak pro klasickou lymfodrenáž nedostupné (sádra, zranění, poškození kůže).


Lektor Mgr. Jaromír Vladyka má dlouholeté pedagogické zkušenosti a spolu s Mgr. Evou Nebeskou metodu Reflexní lymfatické masáže stále zdokonalují.


Rozšíření sortimentu Třezalky

K dispozici jsou další oleje z vlastní zahrady. Společným znakem je šetrná příprava vyluhováním z čerstvých rostlin na slunci , panenský olivový olej BIO a technologie bez použití kovu. Tím je zachována maximální energetické hodnota rostlin a neničí se účinné látky (hlavně antibakteriální a antiseptické).

Heřmánkový olej

Použití: masážní, pleťový a koupelový olej, vhodný rovněž při zánětu středního ucha (několikrát denně dát do ucha čerstvě naolejovaný tampón), na popáleniny, tlumí svalové křeče a bolesti, na žaludeční potíže, artritidu.

Bezový olej
Použití: masážní, pleťový a koupelový olej, vhodný rovněž na křečové žíly, ekzémy, cévní onemocnění, revmatismus, k ochucení pokrmů.

Složení: výluh čerstvých květů bezu černého Sambucus Nigra)

Konopné mazáníPoužití: bolestivé svaly, šlachy, a klouby, revma, artritida, ekzémy, vysušená, citlivá a podrážděná pokožka, odřeniny, záněty, křeče, otevřené rány, popáleniny, opary, rozpraskané rty, pro zlepšení kvality vlasů, proti depresím. Masážní, pleťový a koupelový olej.

Složení: výluh čerstvé dozrálé rostliny konopí setého

Mátový olej

Použití: osvěžující masáže, pleťový olej, na unavené nohy, na zanícenou nebo svědivou pokožku, do koupele pro uklidnění, při revnatismu a kožních onemocněních.


Složení: výluh čerstvých lístků máty peprné (Mentha Piperita)

Měsíčkový olej

Použití: křečové žíly, podlitiny, otoky, proleženiny, plísně, opruzeniny, trhlinky na bradavkách, čerstvé krvácející nebo hnisající rány, omrzliny, jaterní a žlučníkové potíže, žaludeční vředy, poranění kolem nehtů, koupele při zánětu tlustého střeva a ženských orgánů, pro uklidnění nervů a bolesti.

Složení: výluh oranžových okvětních jazýčků měsíčku lékařského (Calendula officinalis)

Třezalkový olej

Použití: nejvšestraněji použitelný olej pro vnější i vnitřní použití; relaxační masáže, hojení ran s výbornými antiseptickými a antibakteriálními vlastnostmi, léčbu popálenin i od sluníčka, regeneraci chrupavek a meziobratlových plotének, otoky, celulitida, artritida, plísně, ošetření jizev, namožené svaly, pohmožděniny, otoky, nehojící se strupy, zanícené akné, omrzliny, hemeroidy, opary (i pásové), do koupele pro uvolnění a detoxikaci; vnitřně na žaludeční potíže, střeva (candida), posílení jater, pro uklidnění a dobrou náladu.

Složení: výluh čerstvých žlutých květů třezalky tečkované

Oleje jsou dodávány v lahvičkách z tmavého skla o objemu 50ml za 135Kč. Třezalkový olej je k distribuován v lahvičkách s objemem 200ml za 295Kč.


Koncovky a fujary

Improvizovaná hra na „koncovky“ je zábavnou formou výuky bráničního dechu. Hrát mohou děti od 2-3 let, dospělí i senioři. Nepotřebují k tomu znát noty, všechny tóny na koncovce jsou v harmonii. Na stejně naladěné koncovky může hrát najednou více lidí - každý tu svoji melodii. Tak vznikne pokaždé jiný koncert.

Koncovka se ovládá dechem a kromě procvičení bráničního dýchání přináší nácvik koncentrace a pokud hraje víc koncovek dohromady i komunikace.


Pravidelným hraním na „koncovky“ se lidé stávají vyrovnanějšími, mají více radosti ze života, děti méně zlobí, respirační choroby mizí. Koncovky jsou výborným společníkem na výlety do přírody a nádherně zní v prostorách kostelů a chrámů.


Nabízíme koncovky z černého bezu všech velikostí, mohou být také vyrobeny na zakázku podle Vašich požadavků. Pokud na budete hrát s menšími dětmi, doporučuji k velké koncovce malou stejného ladění - například k 65cm dlouhé dospělácké koncovce v C koncovku opět v C dlouhou 34cm. Sice je možné hrát k C i na koncovku G, ale všechny tóny spolu neladí a je obvyklé, že začátečníci s oblibou vyhledávají disharmonické kombinace. Koncovky nechávám před prodejem "usadit", sestavy koncovek jsou sladěné hudebně i typově. Je výhodné ke koncovce pořídit CD jako inspiraci pro hraní - rádi poradíme.


tel. 604 294 047, mail: info@trezalka.cz Stránka 5