Věstník 2, květen 2013

Dobrý den,

je zde další číslo věstníku Centra Třezalka. Ústředním motivem je tentokrát lymfa a reflexní lymfatická masáž. Proběhl první kurz Spoušťové body v reflexním systému a byl velmi příznivě hodnocen od účastníků. Terapeut touto metodou dostává do rukou mocný nástroj na odstraňování dlouhodobých bolestí a potíží.
Upozorňujeme na nový typ fujarového festivalu ve Zvolenu.

Lymfa  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2

Popis kurzů  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3

Využití RLM v kosmetice    .  .. . . . . . . . . .. . . . . . 3

Koncovky a fujary    . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4

O proběhlém kurzu Spoušťové body reflexně . .3

Ztužené rostlinné tuky  . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4

Přejeme Vám do nastupujícího jara spoustu elánu a energie na vytvoření a hlavně realizaci nových plánů.
                                                                                                                                                    Miroslav a Ivana Ešnerovi

Masérské kurzy

Reflexní lymfatická masáž na ploskách nohou (RLM)

31. 5. – 2. 6. 2013                   lektor: Mgr. Jaromír Vladyka                              CENA: 2900 Kč

RLM je jemná a účinná metoda čištění celého lymfatického systému prováděná přes reflexní zóny na ploskách nohou. Byla vypracována Mgr. Evou Nebeskou. Není tak razantní jako manuální lymfodrenáž, ale působí dlouhodoběji a více stimuluje tělo k čištění. Je příjemná pro klienta a fyzicky nenáročná pro masírujícího . Výuka probíhá ve dvojicích u masérských lehátek.

Cvičení podle Ludmily Mojžíšové

15. června 2013                   lektoři: Ivana a Miroslav Ešnerovi                             CENA: 800 Kč

Sestava deseti cviků, které řeší mnoho potíží v oblasti pánve doplněná protahovacími cviky na nejčastěji zkrácené svalové skupiny. Kurz je určen pro terapeuty,  maséry a cvičitele i pro laiky s bolavými zády. Maximální počet účastníků je 12 osob.

Metoda Akupunkt-masáže podle Williho Penzela (APM)

3. - 5. května 2013     lektor: MUDr. Zdeněk Šos, asistence: Zdeňka Šosová      CENA: 3250 Kč

Je ještě několik volných míst. Jde o efektivní vstup do světa východní medicíny.

1.Konference APM v Čechách

poslední sobotu v září připravujeme v Praze 10 setkání všech, které tato metoda zajímá. Setkání bude zaměřeno a využití APM v praxi a předávání zkušeností. V neděli bude program orientován na diagnostický systém Acum – jeho využití v praxi a proměření zájemců. Napište nám prosím, zda máte zájem se zúčastnit.

Koncovky a fujary

1.mezinárodní fujarový festival ve Zvolenu

10.-12. května, Zvolenský zámek

Festival pod patronátem města a Dušana Holíka představí fujaru jako plnohodnotný hudební a meditační nástroj. Bude zajímavé sledovat ohlasy, protože se jedná o dost odvážný počin na poměrně konzervativní Slovenské fujarové scéně. Je připravený bohatý a kvalitní program. http://www.dusafujary.org

<plakát Fujara na zámku> <plakát Fujarový festival-program>

 

18.-19.5. Muziko (terapie) v tradici lidových nástrojů s Petrem Bronišem

Shift - Centrum v České Lípě. Prožitkový seminář zaměřený na zvládnutí nástrojů, práci ve skupině se základy přirozeného alikvótního zpěvu. Je určen pro všechny od 12 let. http://www.koncovka.estranky.cz


Lymfa

Pouze část buněk má svoji krevní cévu. Základní procesy látkové výměny se odehrávají v

Pro látkovou výměnu má základní význam tkáňová tekutina. Vzniká z krevní plazmy a část jí produkují buňky samy. Tkáňová tekutina zásobuje buňky živinami a kyslíkem a odvádí zplodiny, které při tom vznikají a častou jsou pro tělo toxické, zpět do krve. Přitom zhruba 10% tkáňové tekutiny se rozhodne, že bude putovat do krve jinou cestou - mízním systémem. Této části se říká lymfa. Odvádění tkáňové tekutiny je pro tělo velmi důležité. Pokud by nebylo dostatečné, dochází k stagnaci jejího proudění a zanášení organismu škodlivými látkami. 

Lymfa (míza) je většinou bezbarvá kapalina, která obsahuje méně bílkovin než plazma, větší množství tukových kapének ve formě mastných kyselin, vitamíny,  cholesterol a další látky vzniklé v průběhu látkové výměny, lymfocyty a další krevní buňky. Její hlavní úkoly:

Součástí mízního systému jsou mízní kapiláry, mízní kolektory, sběrné kolektory, mízní kmeny, hrudní mízovod a mízní uzliny. O pomalý pohyb lymfy se stará hlavně smršťování svalů ve stěně mízních kolektorů a smršťování kosterních svalů. Do žilní krve velmi pomalu vtéká v oblasti levé klíční kosti.

Mízní uzliny mají filtrační funkci a jsou bariérou proti šíření infekce, infekčních mikroorganismů, některých parazitů a nádorových buněk. Většina orgánů a částí těla má regionální uzliny, které jsou obvykle prvním nárazníkem při šíření choroboplodných mikroorganismů. Zasažené uzliny se zvětšují a probíhá v nich zánět, který končí buď likvidací zdroje infekce, nebo jejich rozpadem a proniknutím infekce do dalšího úseku mízního systému. O imunitu se starají v mízních uzlinách a lymfoidní tkáni bílé krvinky lymfocyty - bez nich imunitní reakce není. Oběh lymfy zajišťuje pomocí lymfocytů přenos informace o infekci a připravuje imunitní systém ke generalizované odpovědi.
Při stagnaci pohybu lymfy dochází k zanesení mízních uzlin a mohou vzniknout lymfedémy.

Rozdíl mezi masážemi

Klasická mechanická lymfatická masáž znamená okamžité odvodnění vnější vrstvy lymfatického systému a má své opodstatnění. Je ale zapotřebí si uvědomit, že zde koná masér práci za organismus a lymfatický systém nemotivuje k zlepšení činnosti.

Reflexní lymfatická masáž na ploskách nohou stimuluje organismus, aby zrychlil tok lymfy sám. Účinek je pomalejší, ale dlouhodobější a hlubší - zasahuje nejprve vnitřní část lymfatického systému. Je to, jako kdybychom čistili zanesené potrubí.

Znalosti RLM můžete uplatnit i doma pro následujících problémech

Využití reflexní lymfatické masáže v kosmetice

Lymfatická masáž se používá v kosmetice hlavně pro odstranění otoků a celulitidy. Reflexní lymfatická masáž na ploskách nohou to dokáže stejně dobře jako mechanická. Působí delší dobu a hlouběji, i když z hlediska okamžité viditelnosti pomaleji. Pro nepoučeného klienta ji můžete zkombinovat s mechanickou lokální lymfodrenáží, kde je účinek zřejmý ihned. Reflexní lymfatická masáž zahrnuje celý lymfatický systém a klientovi se pomáhá po zdravotní i psychické stránce. Výhody reflexní lymfatické masáže ocení časem sám klient, protože pomalejší náběh je bohatě vyvážen dlouhodobou účinností. Je ji možné provádět například během působení pleťové masky.

Spoušťové body v reflexním systému –o proběhlém kurzu

Protože se jednalo o nový kurz nové metody, byl jeho obsah velkou neznámou. Bylo to vidět i na účasti, protože se přihlásili z 80% pouze lidé, kteří lektorku Evu Nebeskou zažili, nebo absolvovali kurz její metody „Reflexní lymfatická masáž na ploskách nohou“.

Obsahem kurzu bylo najít spoušťové body, které zapříčiňují bolesti svalů, uvolnit je a navrhnout autoterapii na doma – uvolňování bodů a protahovací cvičení. Uvolnění bodů probíhalo reflexně na obrazech těla na prstech a ruce. Oproti klasickému působení přímo na body to má výhodu v menší bolestivosti (při příliš velké se bod naopak sevře) a je možné působit i na body ve vazivové tkáni, na které se klasicky nedostanete. Hlavně se však tělo reflexně učí odstranit spasmus samo a výsledek je hlubší a delší než pokud to uděláte za něj. Velmi jsem oceňovat opravdu kvalifikované odpovědi paní Evy na konkrétní dotazy.

Kdo měl zájem, mohl si zahrát na koncovky, které zahajovaly každý den výuku.

Další kurz proběhne 2. - 3. 11. 2013                                                                        Miroslav Ešner

Popis kurzů

Kurzy probíhají převážně v Praze 10 ve na Toulcově dvoře, středisku ekologické výchovy hl.města Prahy. Stravovat je možné v jídelně objektu, nocleh pro mimopražské obvykle zajišťujeme v místním hostelu.  Na našich stránkách naleznete obrázky, ohlasy a reportáže z minulých kurzů.

Metoda Akupunkt masáže dle Williho Penzela (APM)

 

 Tato metoda je známá rovněž jako Meridiánové masáže. Autor metody Willy Penzel je toho názoru, že je nejprve vhodné připravit celý energetický oběh pomocí masáže, a teprve potom doladit celou situaci aplikací bodů, která ale většinou již není zapotřebí. Můžeme si to přirovnat k situaci, kdy se snažíme rozsvítit žárovku a kabel ve zdi bude přerušený. Pokud si představíme vypínač jako akupunkturní bod, k rozsvícení žárovky nedojde, protože dráha-kabel není v pořádku.

Penzel se zaměřil na zjednodušení složitých pravidel východní medicíny tak, aby APM masáže mohly být prováděny bez dlouhého studia a přitom byly účinné. Velmi výrazně zjednodušil diagnostiku a oproti tradiční čínské medicíně zjednodušil průběhy některých meridiánových drah.

Na kurzech se naučíte meridiány, všechny důležité body na těle, využití pěti elementů v praxi, základy moxování, vyhledávání akupunkturních bodů perem E-Acu-pen a ukážeme využití digitálního zobrazení vyšetření meridiánů ACUM, který je naším originálním českým výrobkem.  

 

MUDr. Zdeněk Šos je jediným autorizovaným lektorem APM pro Čechy a Slovensko
Je autorem knih je autorem knih "Meridiánová masáž / Akupunkt-masáž dle Williho
 Penzela (APM)"  a "Baňkování a moxování pro maséry".        www.reha-arnika.cz

 

Reflexní lymfatická masáž na ploskách nohou (RLM)

 

Reflexní lymfatická masáž je metoda stimulování oběhu lymfy reflexně – přes reflexní plošky na ploskách nohou. Vychází z reflexních masáží Hanne Marquardt.  RLM je jednoduchá, účinná, příjemná pro klienta i maséra, podporuje oběh lymfy, odvádění toxických látek z těla, posiluje imunitu a zlepšuje psychický stav. Součástí metody je reflexní stimulace důležitých orgánů, především srdce a ledvin, které jsou odpovědné za odvod škodlivin. Předností RLM jsou její dlouhodobé účinky a možnost působit na ty části těla, které jsou jinak pro klasickou lymfodrenáž nedostupné (sádra, zranění, poškození kůže).

 

Lektor Mgr. Jaromír Vladyka má dlouholeté pedagogické zkušenosti a spolu s Mgr. Evou Nebeskou metodu Reflexní lymfatické masáže stále zdokonalují.

 

Koncovky a fujary

Improvizovaná hra na „koncovky“ je zábavnou formou výuky bráničního dechu. Hrát mohou děti od 2-3 let, dospělí i senioři. Nepotřebují k tomu znát noty, všechny tóny na koncovce jsou v harmonii. Na stejně naladěné koncovky může hrát najednou více lidí - každý tu svoji melodii. Tak vznikne pokaždé jiný koncert

 

Jsme pozvaní, abychom učili hrát improvizačně na koncovky na mezinárodní fujarový festival do Zvolenu 10.-12.května. Je to velká pocta aktivitě, kterou jsme v Čechách s Petrem Bronišem pod hlavičkou „Návrat koncovky aneb zdravé muzicírování“ rozjeli. Uvidíme, jaké budou ohlasy, protože je to v kraji, kde jsou koncovky a fujary doma.                http://www.dusafujary.org

Na fotce je naše nové uskupení 4F, ve kterém jsme začali nacvičovat fujarové vystoupení nejen pro festival.

 

Ztužené rostlinné tuky

Oficiální lékařské doporučení bylo ještě nedávno: "náhrada másla margarínem je to nejjednodušší a nejsprávnější, co můžeme udělat. Margaríny mají vše co nemá máslo, ale nemají cholesterol a nasycené kyseliny, které jsou typické pro rostlinné tuky a cholesterol zvyšují"

 

Z čeho se všechny náhražky vyrábějí;
výrobce deklaruje, že z rostlinných olejů. Ty se ale ztužují - takže probublávání vodíkem vyrobí kostku, kterou by se pomalu dal bourat beton. Proto se musí rozhníst ve válcích a spojit s vodou. Jak? Za pomoci emulgátorů, které pracují na stejném  principu jako jar na nádobí, který mastné rozpouští do vodného prostředí. Samozřejmě je to jiná látka než přímo jar, má hygienický atest, ale princip je stejný. Tím se smíchal tuk s vodou a musí se obarvit. Tak přibude barvivo, pak příchuť a aroma. Pak ještě vitamíny, ale i ty jsou syntetické. A pak, protože je v tom voda a mohlo by to plesnivět, také konzervační přísada. Kromě rostlinného oleje na začátku je to všechno syntetické. [převzato z Regeny 4/99, str. 7] (a se syntetickými látkami se tělo obtížně vyrovnává, protože mu chybí mu potřebná délka adaptace - pozn.ME)